Hlúposť alebo génialita?

Autor: Martin Mikláš | 30.4.2011 o 12:03 | (upravené 26.5.2011 o 11:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  151x

V poslednom čase ma dosť prekvapujú vyhlásenia naprieč celou Európskou úniou o tom že by každá jedna krajina eurozóny mala pomôcť Grécku. „Tí múdri" nám stále hovoria aby sme sa zachovali zodpovedne a Grécku požičali, že keby sa to stane nám, tak nám pomôžu a stále dookola produkujú podobne nelogické a zavádzajúce vyhlásenia.

Len ukážka Gréckej márnotratnosti: Na jednom malom Gréckom ostrove reálne nebola možnosť sa zamestnať, no na tom ostrove bola jedna škola a v nej 14 žiakov. Grécky rozum si povedal: „Zamestnáme ľudí z ostrova v tej škole a bude po probléme."       V „bežnej krajine" na 14 žiakov stačí jeden pedagóg a jeden človek čo zabezpečuje chod takto malej školy,  a to bohate. Ale čo v Grécku? Grécko zjavne nie je bežná krajina! Je to úžasná krajina neobmedzených možností.

Prečo? Pretože nezamestnali 5tich ľudí, 10tich, 20tich a dokonca ani 30tich, ale hneď 34 ľudí sa malo starať o vzdelanie a kvalitné zabezpečenie budúcnosti pre 14 detí. Zdá sa vám to neuveriteľné? To nie je neuveriteľné, to je Grécko!

A toto je len jeden príklad z absurdnosti gréckeho ekonomického rozmýšľania a ich averzie voči šetreniu. A tu sa dostávame do bodu, kedy neviem presne či sú Gréci takí márnotratní, alebo takí ekonomickí géniovia, pretože predpokladali s neuveriteľnou presnosťou čo sa stane.

Grécka vláda a ich ekonómovia by si zaslúžili Nobelovu cenu za ekonómiu! Nemyslím to ironicky, ale smrteľne vážne. Veď ten, kto vie čo sa bude diať s trhom za pár rokov si dokáže zarobiť pekný balík peňazí.

Grékom po „dlhých" a „náročných" rokovaniach EU „požičala" peniaze. Aspoň tak sa nám to snažia úradníci z EU vštepiť. Grécka vláda spravila reformy, začala šetriť, zvýšila hranicu odchodu do dôchodku, zvýšila dane atd. atd., len aby umlčala tých, ktorí im nechceli požičať a podporila tých, ktorí Grécku požičať chceli.

Potom tí Gréci, ktorí boli tak neuveriteľne pohodlní, prezamestnaní a dobre platení zdvihli svoje zadky z kaviarní a začali protestovať. Prestalo sa im páčiť, že im vláda berie ich peniaze na ktoré tak poctivo nerobia.

(Len jedna rada pre Grékov, keby aspoň trochu rozmýšľajú tak si budú niečo odkladať na „horšie časy". Každý ekonomicky uvedomelí človek to tak robí. Ale to sú Gréci...)

Keď EU videla čo sa v Grécku deje, tak sa rozhodla že opatrenia sú natoľko dobré, že teda tým Grékom požičajú. Dlhé týždne sa euro úradnícke bábky všade dušovali, že Grécko to bude veľmi ekonomicky „bolieť", že im nepožičajú len tak a že im požičajú za určitý úrok a celú sumu má Grécko splatiť do vtedy a do vtedy. Dali do toho trochu dramatickosti aby oklamali davy a všetkých ubezpečili, že to čo robia je najlepšie, že Grécko dostane tvrdé podmienky a peniaze všetkých členov Eurozóny sa vrátia podľa dohody.

A tu sa dostávam k ich genialite!

Keď aspoň trochu opadol boom okolo informovanosti, čo sa to vlastne v Grécku deje, len tak nenápadne pred časom obletela svetové agentúry správa že „euro úradnícke divadielko" znížilo grécku úroky a predĺžilo splatnosť pôžičky!  Čo v praxi znamená to, že už určite nevrátia to čo sľubovali a do kedy to sľubovali.

Teraz sa prejavila tá genialita Grékov! Opatrenia ktoré spravila ich vláda a ich ekonómovia ľuďom vôbec nevoňali, ale ich genialita spočívala v tom, že vedeli, že peniaze ktoré dostanú aj tak nikdy nevrátia tak ako sa dohodli.

A čo je pre dôveryhodnosť Bruselskej inštitúcie ešte horšie je to, že asi pred 3 týždňami médiami preletela ďalšia správa o tom, že Grécko požiadalo o reštrukturalizáciu dlhu, čo by v praxi znamenalo, že nevrátia ani tie peniaze, ktoré mali po tom, čo im časť odpustili! Táto informácia sa zatiaľ nepotvrdila, ale ako sa hovorí: „bez vetra sa ani lístok nepohne..."

Mám v živej pamäti ako euro úradníci „naháňali" Slovensko pre každú jednu desatinu percenta verejného dlhu aby sme splnili podmienky prijatia do eurozóny, čo mi dnes pripadá minimálne nespravodlivé.

A že by sa mali v Grécku tak zle? Viem o jednom Slovákovi, ktorý si prenajíma pizzeriu. Z tej pizzerie si prenajíma dom, kúpil si auto a pár krát do roka ide na dovolenku. Z prenájmu pizzerie!!!

Na mieste je asi otázka, či boli tie opatrenia predsa len tak drastické a či tých Grékov tak „boleli" ako sa nám to snažia média predostrieť. Osobne nie som proti tomu aby sa „zachránili" krajiny EU, ktoré majú finančné problémy, ale som proti tomu aby tieto si tieto krajiny z tých zodpovedných členov robili srandu, čo sa bohužiaľ práve deje...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?